Patent żeglarza podczas wakacji? Szansa dla nastolatka na niezapomniany wyjazd wakacyjny

Wakacje już niebawem. Czas wolny będzie doskonałą okazją dla naszych pociech, aby odpoczęły od trudów roku szkolnego. Warto, aby przerwa od nauki była spędzona nie tylko przyjemnie, ale i pożytecznie. W dobie pandemii koronawirusa pod dużym znakiem zapytania stoją takie aktywności, jak wyjazd na obóz czy kolonie. Nie oznacza to jednak, że wakacje będą czasem straconym, podczas którego to nasze dziecko spędzi czas przed komputerem. Znakomitym tego przykładem jest pomysł pani Katarzyny z Radomska, która w ubiegłym lipcu zdecydowała się wysłać 15-letniego Michała na szkolenie z zakresu żeglarstwa. Spytaliśmy dumną mamę o to, jakie wrażenia i doświadczenia przyniósł do domu jej syn.

patent żeglarza

Dzień dobry. Chciałbym zapytać Panią co stało za decyzją o posłaniu syna na obóz żeglarski. Główny powód?

Przede wszystkim to był pomysł mojego syna. Ja, zagłębiając się nieco w tematykę wyjazdów młodzieżowych, przekonałam się, że obóz żeglarski będzie strzałem w dziesiątkę. Wiadomo, sytuacja epidemiczna w znacznym stopniu ograniczała możliwości, ale takie szkolenia wakacyjne przeprowadzane są w niewielkim, kilkuosobowym gronie. Nie ma zatem wielkiego ryzyka zakażenia, a mimo to można poznać rówieśników z różnych stron Polski i nawiązać nowe znajomości. Mój Michał uwielbia aktywność fizyczną. Regularnie gra w piłkę i chodzi na basen. Obóz żeglarski był kolejną szansą, aby zwiększyć nie tylko umiejętności fizyczne, ale nauczyć się współpracy w grupie, poznać piękne miejsca i zwiedzić świat od innej strony.

 

Zrób patent żeglarza z PuntoVitą

 

Co, oprócz cennych doświadczeń, zyskał syn po takiej przygodzie?

Tak jak wspomniałam wcześniej, nowe znajomości oraz szereg pozytywnych wrażeń, o których wspomina do dziś. Co więcej, obóz żeglarski jest uporządkowanym wypoczynkiem, obfitującym w szkolenia. Pierwsze dni to zapoznawanie się z infrastrukturą wodną. Instruktorzy zabierają podopiecznych na jeziora, pokazują porty i uczą żaglowania w różnych warunkach. Oprócz aspektów praktycznych, które są chyba najciekawsze, istnieje także część teoretyczna. To ważne, aby uczestnik obozu pojął podstawową wiedzę odnośnie żeglowania. Szkolenie kończyło się egzaminem, a w związku z tym, że mój syn skończył już 15 lat, mógł przystąpić do niego i zyskać patent żeglarski. Pamiętam, że zaraz po zakończonym teście zadzwonił do mnie i szczęśliwym głosem oznajmił, że poszło mu dobrze.

 

Dla wielu osób żeglowanie to wielka niewiadoma. Czego bała się Pani najbardziej? Że syn sobie nie poradzi, że wydarzy się wypadek?

To prawda, mam podobne odczucia co do tego tematu. Nie znam się i nigdy nie próbowałam tego robić. Bazuję jednak na relacji mojego syna. Sama zastanawiałam się przez jakiś czas, czy taka forma wyjazdu wakacyjnego będzie dla niego bezpieczna. Obóz żeglarski to jednak kontakt z otwartą wodą, często głęboką. Sprawdziłam naprawdę wiele stron internetowych i upewniłam się, że mój wybór będzie właściwy. Wybraliśmy wraz z Michałem taką szkołę żeglarską, która zatrudnia wyłącznie pewnych, doświadczonych i utytułowanych żeglarzy. Inną problematyczną kwestią był strach przed zakażeniem się. Co bowiem zrobi syn, jeśli poczuje się źle i zacznie chorować? Na szczęście nad całym przebiegiem szkolenia czuwa doskonale wyszkolona kadra profesjonalistów, a kontakt pomiędzy uczestnikami, czy osobami postronnymi, jest ograniczany jeśli trzeba.

 

A co z takimi kwestiami jak: akomodacja, wyżywienie, transport?

O nic nie musiałam się martwić. Syn odwiózł ojciec, a resztą zajęli się opiekuni. Wyżywienie było w cenie, a z relacji mojego Michała wynika, że było świeże i smaczne. Pokoje były schludne, łóżka wygodne, wobec czego można było się szybko zregenerować po dniu pełnym przygód. Można powiedzieć, że panowała tam rodzinna, sympatyczna atmosfera, gdyż syn w ogóle nie narzekał. Podobno instruktorzy są bardzo cierpliwi, tłumaczą każde problematyczne zagadnienie, nie ma atmosfery strachu czy napięcia. W najbliższym czasie znów zaplanujemy wyjazd, ponieważ mojemu synowi bardzo spodobał się ten sposób spędzania wakacji. Poznał tam kilku znajomych, z którymi trzyma kontakt do dziś. Wszyscy planują, że spotkają się ponownie i znów poćwiczą umiejętności żeglarskie.

 

Wspomniała Pani, że syn lubi sport. Czy obóz żeglarski skierowany jest wyłącznie dla osób z doświadczeniem tego typu?

Lubi, jak wielu nastolatków. Nigdy wcześniej nie był na takim obozie, zatem był absolutnym żółtodziobem w tej dziedzinie. Wniosek z tego taki, że nie trzeba mieć żadnego doświadczenia, ani przebytej praktyki, aby zgłosić swój akces i pojechać na niezapomniane wakacje w gronie rówieśników. Kadra instruktorów podchodzi do każdej osoby z życzliwością i ciepłem. Większość osób uczestniczących w wyjeździe to młodzież, która po raz pierwszy spotyka się z taką formą spędzania wolnego czasu. Nie ma zatem żadnych obaw - to znaczy... ja je miałam, ale szybko zostały rozwiane. Po pierwszym telefonie, gdy syn zadzwonił już na miejscu, spadł mi kamień z serca.

 

Czy zatem obóz żeglarski jest warty polecenia?

Zdecydowanie tak. Polecam go wszystkim rodzicom, mającym jakiekolwiek wątpliwości co do bezpieczeństwa czy przebiegu takiego wyjazdu. Warto wybrać najlepszą ofertę i wysłać pociechę na niezapomniane wakacje.

Artykuł dodano:

Dodany przez:
Data dodania:
Liczba wyświetleń artykułu: 627
Inne artykuły
Wszystko o owocach mango z Crazy Box
15
wrz
Tommy Atkins mango to najczęściej spotykana odmiana owocu mango. Jest hodowany na Florydzie w celach komercyjnych. Za najlepsze zastosowanie tej odmiany uważa się przemysł spożywczy i cukierniczy.
czytaj
Słynne plaże, które warto odwiedzić podczas urlopu!
13
wrz
Gorący piasek, szum morza, kolorowe drinki i cień, który dają palmy… och, to dopiero wymarzone wakacje! Co więcej – miejsca te są malownicze i gorące przez cały rok, dzięki czemu możemy je odwiedzać również wtedy, gdy w Polsce mijamy zaspy śniegu. Nic więc dziwnego, że wczasy skoncentrowane na odpoczynku, plażowaniu i wsłuchiwaniu się w dźwięk fal są tak popularne i zachwalane – zarówno przez doświadczonych, jak i początkujących podróżników. Jeśli marzy Ci się taka forma relaksu – koniecznie zobacz listę naszych polecanych i najsłynniejszych plaż, które słyną z przepięknych krajobrazów i ciepłej wody.
czytaj
Wyjątkowe wyspy Galapagos
05
wrz
Wyspy Galapagos to prawdziwy cud natury. Składają się one z kompleksu większych oraz mniejszych wysp. Turystów przyciąga przede wszystkim niezwykle bogata flora i fauna. Klimat jest suchy i przyjemny, dzięki czemu sprzyja wypoczynkowi. Pobyt w tym miejscu powinien być obowiązkowy dla wszystkich pasjonatów i miłośników przyrody.
czytaj

Opinie o Patent żeglarza podczas wakacji? Szansa dla nastolatka na niezapomniany wyjazd wakacyjny Dodaj komentarz

Nie mamy jeszcze żadnego komentarza :(
Bądź pierwszym, który go doda!
Odpowiadasz do