Jedziesz do Torunia? Zobacz miejsca, które warto odwiedzić

Toruń wszystkim kojarzy się z Mikołajem Kopernikiem i pysznymi piernikami. Jednak miasto ma znacznie więcej do zaoferowania swoim gościom. Zapraszamy na krótki przegląd największych atrakcji turystycznych w Toruniu.

Toruń

Toruń jest miastem, któremu udało się uniknąć wojennej zawieruchy. Dzięki temu możemy podziwiać mnogość zabytkowych, średniowiecznych budowli, nie tylko kościołów, katedr i fortyfikacji, ale także domów mieszkalnych. W wielu z nich do dziś zachował się gotycki układ pomieszczeń. To nagromadzenie gotyckich budowli jest unikalne nie tylko w skali kraju, ale także Europy. Już choćby z tego względu warto przyjechać do Torunia i przejść się jego ulicami.

Zwiedzając Toruń, nie można nie zatrzymać się przed średniowiecznym Ratuszem. Chętni mogą nawet wdrapać się po dwustu stopniach schodów na wieżę widokową i stąd podziwiać panoramę miasta. W Ratuszu mieści się dziś Muzeum Okręgowe, a w jego podziemiach restauracja i kawiarnia.

Okrągły, otoczony murem budynek w centrum Poznania, zwany czasem żartobliwie Collegium Rotundum to nic innego jak miejski areszt śledczy. Mimo to warto na tę budowlę popatrzeć choćby przez chwilę. Czteropiętrowa neogotycka rotunda to wizytówka Torunia choćby z tego względu, że drugiej takiej w Polsce nie ma.

Krzywa wieża to także unikat, którym może się pochwalić nie tylko Piza, ale również Toruń. Zbudowana niefortunnie na piaszczystym podłożu piętnastometrowa konstrukcja nie zdołała utrzymać pionu i odchyliła się lekko w jedną stronę już w średniowieczu. Od tamtego czasu jej ustawienie nie zmienia się. Dla Turystów wyzwaniem jest oprzeć się o wieżę z wyprostowanymi rękami. Jest to swego rodzaju tradycja toruńska, kto jest w mieście, ten po prostu musi spróbować dokonać tej sztuki i nie upaść na plecy.

Główna i najbardziej atrakcyjna pod względem turystycznym ulica w Toruniu to ulica Szeroka. Właściwie to nie ulica, tylko promenada, wzdłuż której znajduje się dużo sklepów, restauracji, galerii. Ale przede wszystkim warto zwrócić uwagę na jej zabytkową zabudowę. Ulica Szeroka łączy dwa rynki: staromiejski i nowomiejski. Kto odważy się skręcić w bok, ten znajdzie się w świecie wąskich, kameralnych i klimatycznych uliczek, którymi cudownie jest pospacerować zwłaszcza wieczorem.

W pobliżu Starego Miasta znajduje się Park Etnograficzny, który z centrum całkiem sporego miasta przenosi gości do staropolskiej wsi. Można tu poznać dawne obyczaje, narzędzia, którymi niegdyś posługiwali się chłopi, stroje ludowe. Taka lekcja historii na żywo zachwyci nie tylko dzieci, także dorosłych.

Toruńskie pierniczki są niemal tak samo słynne jak poznańskie rogale, dlatego Żywe Muzeum Piernika nie narzeka na brak gości. Każdy chce dowiedzieć się, skąd wzięła się toruńska tradycja wypiekania pierników i spróbować samodzielnie dokonać tej sztuki. W tym muzeum to możliwe.

Gdyby zapytać o słynnych mieszkańców Torunia, na pierwszym miejscu na pewno znalazłby się Mikołaj Kopernik, którego śladów ostało się w Toruniu całkiem sporo. Jednak mało kto pamięta, że słynny polski podróżnik Tony Halik, także urodził się w tym mieście i stąd rozpoczął swoje zwiedzanie świata. Dziś w Toruniu mieści się Muzeum Podróżników imienia Tonego Halika, gdzie można oglądać osobiste rzeczy podróżnika oraz ciekawą kolekcję okazów z różnych zakamarków świata, które zgromadził w czasie swoich licznych podróży. Ciekawostką jest mapa świata z powieszonymi na niej kluczami. Ponoć są to klucze, które Tony Halik i jego żona Elżbieta Dzikowska zapomnieli oddać wymeldowując się z hoteli.

Torunia nie da się zwiedzić w jeden dzień. Aby naprawdę poznać miasto, trzeba sobie zaplanować dłuższy pobyt. Na bazę wypadową świetnie nada się Hotel Filmar (www.hotelfilmar.pl). Znajdziemy tu nie tylko komfortowo urządzone pokoje, ale także doskonałe zaplecze gastronomiczne (restauracja i lobby bar), saunę, salę fitness i jacuzzi.

Artykuł dodano:

Data dodania:
Liczba wyświetleń artykułu: 388
Inne artykuły
Samolotem na majówkę? Sprawdź co możesz spakować do bagażu podręcznego!
18
mar
Majówka to wspaniała okazja do tego, by oderwać się od codzienności i pozwolić sobie na chwilę zapomnienia. Warto więc zaplanować ją od A do Z, aby uniknąć niemiłych niespodzianek i cieszyć się cudownymi chwilami z bliskimi. Planujesz wypoczynek pod palmami? A może na drugim końcu Polski? Gdziekolwiek lecisz, czeka Cię niezapomniana przygoda. Zanim jednak wsiądziesz do samolotu, zapoznaj się z zasadami, które obowiązują na lotnisku!
czytaj
Sesja ślubna w plenerze. Kilka kreatywnych pomysłów dla nowożeńców
05
mar
Zdjęcia ślubne to wspaniała pamiątka, która przez wiele lat będzie nam przypominała o najważniejszym dniu w życiu, naszym ślubie i weselu. Warto więc poświęcić szczególną uwagę nie tylko wyborowi fotografa, ale także odpowiedniemu zaplanowaniu oraz organizacji sesji plenerowej. Sesję zdjęciową w plenerze możemy wykonać zarówno w dniu naszego ślubu, jak i w innym, dogodnym dla nas momencie. Jakie miejsca warto wybrać na sesję plenerową i jak ją zaplanować w taki sposób, aby zdjęcia były wyjątkową i niepowtarzalną pamiątką?
czytaj
Zakynthos: Malownicza i najpiękniejsza grecka wyspa
26
lut
Zakynthos to wyspa na Morzu Jońskim znana przede wszystkim z naturalnego środowiska żółwi Caretta caretta, przybrzeżnych jaskiń, długich plaż, białych klifów i dziewiczych terenów, w których czas płynie w zwolnionym tempie.
czytaj

Opinie o Jedziesz do Torunia? Zobacz miejsca, które warto odwiedzić Dodaj komentarz

Maria
#1
5 miesięcy temu
Warto wpaść na starówkę, Ratusz, Zamek Krzyżacki, kościoły na starówce, pospacerować po uliczkach.
Polecam też około 300 metrów od starówki - Centrum Sztuk Współczesnych. Coś wspaniałego, jak na moje to jedna z lepszych inwestycji w Toruniu ( w czwartki wejście za darmo, a normalnie to coś koło 10 zł, ale za to co można tam zobaczyć to warto) Obowiązkowo punkt widokowy (śliczna panorma miasta zwłaszcza nocą).
Odpowiadasz do