Jak przygotować się na plażę?

Kiedy żar leje się z nieba, nie ma lepszej formy wypoczynku jak relaks na plaży. Aby jednak był on w pełni bezpieczny i odbył się bez jakichkolwiek przeszkód, do wyjścia na plażę musimy się odpowiednio przygotować. Jak to zrobić?

Strój kąpielowy

Zabierz ze sobą krem przeciwsłoneczny

Oparzenia słoneczne to jedne z najczęstszych negatywnych skutków plażowania, które zakłócają spokojny i beztroski relaks i mogą skutecznie zepsuć rodzinny wyjazd. Zanim zorientujemy się, że nasza skóra jest zaczerwieniona, zwykle jest już za późno, aby podjąć jakieś działania zaradcze, a my musimy zmierzyć się z bólem, ewentualnie spróbować go załagodzić.

Takim sytuacjom warto zapobiegać, zwłaszcza jeśli podróżują z nami dzieci. Promieniowanie słoneczne jest dla ich delikatnej skóry szczególnie niebezpieczne. Chłodna bryza i morska woda sprawiają, że w mniejszym stopniu odczuwamy ciepło i promieniowanie słoneczne. Dodatkowo słońce odbija się od wody i piasku, wykazując w ten sposób podwójnie negatywny wpływ na naszą skórę. Koniecznie miejmy to na uwadze, wybierając się na plażę.

Aby uniknąć oparzeń słonecznych, musimy zadbać o odpowiednią ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym. Krem przeciwsłoneczny z filtrem nie mniejszym niż SPF 30 to konieczność. W przypadku dzieci i osób o bardzo jasnej cerze powinien on wynosić nawet SPF 50.

Kosmetyk powinien chronić zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Musi mieć również stosowne atesty, a jeżeli zamierzamy często kąpać się w morzu powinien charakteryzować się wodoodporną formułą.

Warto pamiętać o tym, iż krem przeciwsłoneczny należy aplikować na 15-20 minut przed wyjściem na plażę, a także po każdym wyjściu z wody. Zapewni to odpowiedni poziom ochrony.

 

Zadbaj o właściwy strój ochronny

Strój kąpielowy to oczywistość. Wiele osób zapomina jednak, że na plaży należy chronić przede wszystkim głowę. W przeciwnym razie może dojść do przegrzania opon mózgowych, a w konsekwencji udaru cieplnego. Sprawdzi się zarówno stylowy kapelusz, ozdobna chusta, jak i standardowa czapka – wszystko, co ochroni naszą głowę (a także i włosy) przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego.

Jeżeli plażujemy w godzinach popołudniowych (13:00-16:00), warto również osłonić ramiona pareo lub lekką, przewiewną koszulką. W tym czasie bowiem słońce świeci najintensywniej i jest najbardziej szkodliwe dla skóry. Nie możemy zapomnieć również o okularach przeciwsłonecznych, które zabezpieczą nasze oczy przed słońcem.

https://www.sklep-presto.pl/wiadomosc/stroj-kapielowy-jednoczesciowy-czy-dwuczesciowy-ktory-wybrac/5024/

 

Zabierz ze sobą odpowiedni ekwipunek

Aby relaks na plaży był komfortowy, warto zabrać ze sobą kilka rzeczy. Mogą okazać się one niezwykle przydatne. Jakiego ekwipunku nie może zabraknąć na plaży? Oto najważniejsze propozycje:

  • - namiot na plażę – może się okazać niezwykle pomocny, gdyż osłoni przed uciążliwym wiatrem oraz intensywnym słońcem. Da nam również odrobinę prywatności, gdy plaża będzie bardzo zatłoczona. Umożliwi także krótką, popołudniową drzemkę nie w pełnym słońcu, co jest ważne szczególnie, jeżeli wypoczywają z nami dzieci.

Namiot na plażę zwykle ma samorozkładającą się konstrukcję, co skraca czas jego budowy do minimum. Jest stabilny i zapewnia przyjemne schronienie, dlatego warto go zabrać ze sobą na plażę.

Decydując się jednak na ten gadżet, musimy zadbać o to, aby był wykonany z odpowiedniego materiału. Najlepiej sprawdzają się tkaniny syntetyczne, na przykład poliestrowe. Powinny one charakteryzować się niską przepuszczalnością światła oraz być wyposażone w filtr UV,

  • - parawan plażowy – jest przydatny, jeżeli chcemy osłonić się przed chłodną bryzą, z którą często mamy do czynienia na plażach nad Bałtykiem. Daje on również odrobinę prywatności.

Wybierając go, również powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj tkaniny. W tym wypadku jednak cienki materiał, taki jak poliester, nie sprawdzi się, gdyż łatwo ulega zniszczeniu. O wiele bardziej wytrzymała jest bawełna. Jednak z uwagi, iż jest to naturalna tkanina, za parawan z niej wykonany będziemy musieli zapłacić więcej.

Warto również zwrócić uwagę na długość parawanu. Powinna ona być dopasowana do naszych potrzeb i preferencji. Niektóre modele mogą mieć nawet do 15 metrów długości. Pamiętajmy jednak, że im dłuższy parawan, tym wyższa jego cena,

  • - parasol plażowy – również służy do ochrony przed słońcem. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest niewielki, składany model, który wbija się w piasek. Zanim jednak zdecydujemy się na tę opcję, sprawdźmy, czy jest on dostatecznie stabilna. Nadmorski wiatr może być niezwykle silny, a przecież nie chcemy, aby parasol pod wpływem podmuchów uszkodził się lub był zagrożeniem dla plażowiczów.

Ciekawym rozwiązaniem są parasole plażowe, które wyposażone zostały w podstawę. Wlewamy do niej wodę, która skutecznie obciążą sprzęt, w ten sposób zabezpieczając go przed przewróceniem się. Warto również zwrócić uwagę na materiał użyty do produkcji parasola. Powinien on być ciemny, nieprzemakalny i wykonany z tkaniny odbijającej słońce,

  • - leżak na plażę – jeżeli zależy nam na komforcie wypoczynku na plaży, warto zabrać ze sobą leżak. Wybierając optymalny model, zwróćmy uwagę przede wszystkim na jego wagę. Nie może być to rozwiązanie ciężkie. Na uwadze musimy mieć bowiem konieczność jego przenoszenia.

Co więcej, materiał, z którego został wykonany, musi być odporny nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale również szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, takich jak promieniowanie ultrafioletowe czy też deszcz. Liczy się również solidna konstrukcja.

Na plażę koniecznie musimy zabrać ze sobą także zapas wody. Najlepszym wyborem będzie mineralna. Dobrym rozwiązaniem będzie również niesłodzona, zimna zielona herbata. Doskonale zaspakajają one pragnienie i są zdrowe.

Nie zapomnijmy również o mini-apteczce. Powinny się w niej znaleźć plastry z opatrunkami, woda utleniona, tabletki przeciwbólowe, a także preparat przeciwko ukąszeniom. Warto zabrać ze sobą również przekąski. Pamiętajmy jednak, aby były to produkty, które zachowują swoją świeżość w wysokiej temperaturze.

Podsumowując, decydując się na letni wypoczynek na plaży, musimy zadbać o odpowiednią ochronę skóry. Liczy się nie tylko właściwy ubiór, ale również regularna aplikacja kremu przeciwsłonecznego. Aby pobyt na plaży był wygodny, konieczne jest zabranie ze sobą praktycznego ekwipunku, w tym między innymi namiotu plażowego, leżaka czy też parasola. Nie zapomnijmy również o zapasie wody.

Artykuł dodano:

Data dodania:
Liczba wyświetleń artykułu: 486
Inne artykuły
Pływając po wodach Adriatyku czyli wakacje w Chorwacji
07
mar
Polscy turyści kochają Chorwację. Uczucie to nie słabnie od lat, czego najlepszym dowodem są tak popularne ostatnio rejsy po Adriatyku. To ciekawa alternatywa dla tradycyjnych wczasów, a przy okazji sposób na przeżycie przygody. Rejsy w Chorwacji dają szansę opanowania podstaw żeglowania, poznania urokliwych zakątków kraju oraz swobodnego przemieszczania się jachtem pomiędzy portami.
czytaj
Wyjątkowa plaża w Krynicy Morskiej
03
mar
Plaża w Krynicy Morskiej potrafi zachwycić nawet te osoby, które miały okazję zwiedzić wiele innych tego typu miejsc. Co jednak warto dodatkowo zobaczyć, jeżeli już uda ci się nacieszyć urokami plażowania?
czytaj
Niedrogie wakacje za granicą – sprawdź gdzie możesz zaoszczędzić
28
lut
Pierwsze wakacje poza granicami Polski, wcale nie muszą być drogie. Można wybrać się na wakacje z biurem podróży lub zorganizować je na własną rękę. Wszystko zależy od Ciebie. Wczasy z biurem podróży na pewno są wygodniejsze, bo mniej stresujące, natomiast wakacje na które wybierasz się swoim autem pozwalają na zwiedzenie różnych ciekawych miejsc, mniej turystycznych. W tym roku na pierwszym miejscu najtańszych wakacji znajduje się Bułgaria, ale co jeszcze znajdziemy w ofercie?
czytaj

Opinie o Jak przygotować się na plażę? Dodaj komentarz

Nie mamy jeszcze żadnego komentarza :(
Bądź pierwszym, który go doda!
Odpowiadasz do