Zakynthos: Malownicza i najpiękniejsza grecka wyspa

Zakynthos to wyspa na Morzu Jońskim znana przede wszystkim z naturalnego środowiska żółwi Caretta caretta, przybrzeżnych jaskiń, długich plaż, białych klifów i dziewiczych terenów, w których czas płynie w zwolnionym tempie.

Zakynthos


Cała wyspa Zakynthos jest niezwykle piękna. Wszystko to za sprawą śródziemnomorskiej urody i barwności, a przy tym na jej mapie znajduje się kilka ciekawych miejsc do zwiedzenia, jak naturalne siarkowe SPA czy Zatoka Wraku. Nic dziwnego więc, że reklamowana jest przez przewodniki jako idealne miejsce do wypoczynku, panuje tu bowiem spokój, czas płynie zdecydowanie wolniej i można zażyć odpoczynku z dala od hałaśliwych centrów turystycznych.

Mitologiczne Zakynthos

Swoją nazwę wyspa Zakynthos zawdzięcza synowi mitologicznego Dardanosa, króla Arkadii, oraz Elektry. Według legendy Zakintos był oczarowany wyspą, uwielbiał ją za jej cudowne krajobrazy, roślinną bujność i niewyobrażalną ilość zwierzyny łownej. Wybrał ją na swoją siedzibę i całym sercem zaczął rozwijać wyspę pod kątem kulturalnym, cywilizacyjnym, a tak podbojowym, ponieważ włączył do niej inne kolonie z basenu Morza Śródziemnego.

Archeologiczne znaleziska udowodniły, że za czasów królewicza czczono tutaj bogów Olimpu jak Apolla i Dianę, ponieważ ich wizerunki znajdują się na starożytnych monetach. Sam Zakynthos najczęściej był pokazywany z wężem, ponieważ według różnych doniesień uwolnił on wyspę od plagi tych zwierząt i ludność nie musiała już obawiać się o swoje życie. Warto wiedzieć, że według Homera wyspa Zakynthos wchodziła w skład państwa Odyseusza.

Zakynthos dzisiaj

Dzisiaj wyspa Zakynthis odzwierciedla swoją bogatą historię - była pod panowaniem Sycylii, wpływem tureckim, częścią Republiki Weneckiej, przejęli ją Francuzi, a nawet było częścią Imperium Osmańskiego. Wszystkie losy wyspy mają odbicie w zróżnicowanej architekturze, która jednak nie zachowała się całkowicie do czasów dzisiejszych za sprawą trzęsienia ziemi, które nawiedziło wyspę w 1953 roku. Wprawdzie większość ważnych budynków została odbudowana, jednak poro cennych zabytków zostało zrównanych z ziemią.

Stolicą wyspy jest miasto Zakynthos. Można w nim zwiedzić katedrę świętego Dionizosa z jego relikwiami, dalej jest główny plac dionizyjski, a także imponujące Muzeum Bizantyjskie prezentujące głównie dzieła sztuki jońskiej. Innym punktem miasta jest katedra świętego Marka, a także zamek i osada Bóchali na północy. Nie brakuje również restauracji, pubów, dyskotek i restauracji, w których można zakosztować pysznych ryb (mieszkańcy trudnią się rybołówstwem i rolnictwem). Wiele ośrodków turystycznych oferuje udogodnienia dla rodzin z dziećmi, dzięki czemu obok spokojnego wypoczynku istnieje mnóstwo atrakcji dla najmłodszych.

Niezwykłe miejsca warte zwiedzenia

Podczas wizyty na wyspie na pewno nie można się nudzić. Oprócz leniwego relaksu na plaży można zwiedzać dziewicze tereny po zachodniej stronie, odkrywać jaskinie, zażywać prozdrowotnych kąpieli i korzystać z dobroci natury. A to nie wszystko, co Zakynthos ma do zaoferowania! Poniżej prezentujemy wypis największych atrakcji, ale zachęcamy do odwiedzenia strony TUI, na której znajdziesz wypis wszystkich miejsc wartych zwiedzenia: https://www.tui.pl/wypoczynek/grecja/zakynthos.

Siarkowa plaża

Będąc na Zakynthos, warto skorzystać z oferty naturalnego SPA, a konkretnie odwiedzić plażę siarkową. Surowiec ten jest wydobywany spod wody, zatem i woda jest bogata w siarkę, przez co jest bardziej mętna niż w innych okolicach. Kąpiel w wodzie z siarką ma zbawienne działanie na skórę - wygładza ją, ujędrnia i przywraca młody wygląd, nie wspominając, że jest to najlepsza kuracja przy problemach dermatologicznych na przykład trądziku. Jedynym minusem jest specyficzny zapach, który pozostaje na skórze, jednak można do niego przywyknąć, a gładka skóra będzie tego świetną rekompensatą.

Błękitne Groty na Zakynthos

Na mapie miejsc do zwiedzenia powinny się znaleźć również niecodzienne formacje skalne w pobliżu przylądka Skinari, które uznawane są za najpiękniejsze miejsce na wyspie. Do przylądka najlepiej wybrać się łodzią o szklanym dnie, aby nic z życia podwodnego nie umknęło naszej uwadze, szczególnie że przejrzystość sięga do samego dna, które miejscami wynosi 7-8 metrów. Podczas wycieczki można zażywać relaksującej kąpieli, a jak się okolica spodoba, istnieje możliwość wynajęcia pokoju w jednym z dwóch charakterystycznych wiatraków na przylądku.

Marathonisi - żółwia wyspa

Symbolem wyspy Zakynthos są wodne żółwie Caretta caretta, które na tutejszych plażach składają jaja. W zatoce Laganas znajduje się niewielka, bezludna wyspa porośnięta sosnami i dębami, która jest ich miejscem lęgowym. Można dojść do miejsca zarówno plażą kamienistą, jak i piaszczystą, jednak w każdym przypadku należy podchodzić ostrożnie, aby nie zniszczyć już złożonych jaj. Na plaży nad bezpieczeństwem żółwi i jaj czuwa strażnik ochrony przyrody.

Zatoka Wraku

Inną wizytówką wyspy Zakynthos jest Zatoka Wraku, do której ma się dostęp tylko od strony morza. Uznawana jest za jedną z najpiękniejszych plaż świata, a to głównie za sprawą wraku statku „Panagiotis”, który według doniesień należał do przemytników papierosów. W 1983 roku podobno w ucieczce przed strażą przybrzeżną osiedli na mieliźnie, a że koszt holowania był drogi, statek wyrzucono na plażę.

Cała wyspa Zakynthos jest niezwykle piękna i warta odwiedzenia. Na pewno wakacje na niej pozostawią niedosyt u niejednego turysty, a wszystko to za sprawą lokalnych ciekawostek i niesamowitego krajobrazu, który na długo pozostaje w pamięci.

Artykuł dodano:

Data dodania:
Liczba wyświetleń artykułu: 1745
Inne artykuły
Pływając po wodach Adriatyku czyli wakacje w Chorwacji
07
mar
Polscy turyści kochają Chorwację. Uczucie to nie słabnie od lat, czego najlepszym dowodem są tak popularne ostatnio rejsy po Adriatyku. To ciekawa alternatywa dla tradycyjnych wczasów, a przy okazji sposób na przeżycie przygody. Rejsy w Chorwacji dają szansę opanowania podstaw żeglowania, poznania urokliwych zakątków kraju oraz swobodnego przemieszczania się jachtem pomiędzy portami.
czytaj
Wyjątkowa plaża w Krynicy Morskiej
03
mar
Plaża w Krynicy Morskiej potrafi zachwycić nawet te osoby, które miały okazję zwiedzić wiele innych tego typu miejsc. Co jednak warto dodatkowo zobaczyć, jeżeli już uda ci się nacieszyć urokami plażowania?
czytaj
Niedrogie wakacje za granicą – sprawdź gdzie możesz zaoszczędzić
28
lut
Pierwsze wakacje poza granicami Polski, wcale nie muszą być drogie. Można wybrać się na wakacje z biurem podróży lub zorganizować je na własną rękę. Wszystko zależy od Ciebie. Wczasy z biurem podróży na pewno są wygodniejsze, bo mniej stresujące, natomiast wakacje na które wybierasz się swoim autem pozwalają na zwiedzenie różnych ciekawych miejsc, mniej turystycznych. W tym roku na pierwszym miejscu najtańszych wakacji znajduje się Bułgaria, ale co jeszcze znajdziemy w ofercie?
czytaj

Opinie o Zakynthos: Malownicza i najpiękniejsza grecka wyspa Dodaj komentarz

Nie mamy jeszcze żadnego komentarza :(
Bądź pierwszym, który go doda!
Odpowiadasz do