Smog – cichy zabójca XXI wieku

Z pewnością jesteś świadomy tego, że ten ciężki, gęsty obłok tuż nad miastem to nie mgła, lecz smog. Czy wiesz jednak, skąd się bierze i jakie konsekwencje niesie za sobą jego wdychanie? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o smogu, by móc z nim skutecznie walczyć!

Smog

 

Czym właściwie jest smog i skąd się bierze?

Pewnie dużo słyszałeś o smogu. Czy wiesz jednak, co to właściwie jest? Smog to nic innego jak pewnego rodzaju mgła zawierająca w sobie drobne cząsteczki pyłów i gazów pochodzących ze spalania węgla czy spalin samochodowych. Wyróżnia się dwa rodzaje smogu:

- smog klasyczny – zwany również londyńskim. Może występować od listopada do lutego – tylko w umiarkowanej strefie klimatycznej.

- smog fotochemiczny – nazywany czasem „smogiem Los Angeles”. Powstaje w letnie dni na nagrzanych słońcem ulicach przepełnionych samochodami.

 

 

Jak trujące powietrze wpływa na Twoje zdrowie?

Czujesz się zdrowy i nie sądzisz, by smog miał jakikolwiek wpływ na Twój organizm? Niestety jesteś w błędzie – skutki jego działania odczuwa każdy, choć czasem myli je z innymi, mniej groźnymi chorobami. Do najczęściej spotykanych skutków wdychania silnie zapylonego powietrza można zaliczyć:

- najróżniejsze choroby układu oddechowego – od tych łatwych do wyleczenia po nieuleczalne,

- nasilenie objawów alergii oraz astmy – nawet skutkujące śmiertelnym zagrożeniem życia,

- problemy z układem nerwowych, objawiające się chociażby migrenowymi bólami głowy czy stanami depresyjnymi,

- nowotwory – przede wszystkim płuc, krtani i przełyku,

- pogorszenie kondycji fizycznej i wytrzymałości na wysiłek,

- podrażnienie śluzówek oczu skutkujące ich zaczerwienieniem i pieczeniem.

 

Walcz ze smogiem!

Jak widać, skutki wdychania smogu mogą być bardzo poważne – nie warto więc lekceważyć tego problemu. Zamiast tego staraj się walczyć z problemem i minimalizować jego negatywne skutki. Jak to zrobić? Przede wszystkim nie wychodź na dwór wtedy, gdy czujniki smogu wskazują przekroczone normy – o ile jest to możliwe. Jeśli już musisz wyjść, przynajmniej załóż maseczkę przeciwsmogową, która oczyści powietrze z trujących związków, umożliwiając Ci „zdrowe oddychanie” w niesprzyjających warunkach.

Jak walczyć ze smogiem w domu? Po pierwsze nie otwieraj okien wtedy, gdy jakość powietrza jest naprawdę niska – zamiast przyjemnego odświeżenia, po prostu wpuścisz do domu trujące cząsteczki. Warto również zainwestować w nowoczesny oczyszczacz powietrza, który przefiltruje powietrze, wyłapując z niego wszystkie szkodliwe związki – nawet te naprawdę małe. Nie wiem, czym się kierować, wybierając taki sprzęt? Tutaj znajdziesz ranking z 7 urządzeniami wartymi polecenia: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-ranking-oczyszczaczy-powietrza-do-1700-zl-top-7.bhtml. Sprawdź!

W walce ze smogiem pomogą Ci również… rośliny domowe. Wystarczy wybrać takie gatunki, które dobrze radzą sobie z pyłem będącym składnikiem smogu – mogą to być np. szeflera, dracena, zielistka czy skrzydłokwiat. Zyskasz stylową dekorację i zdrowe powietrze w jednym.

Artykuł dodano:

Data dodania:
Liczba wyświetleń artykułu: 3408
Inne artykuły
Tanie loty z warszawy - odkryj doskonały sposób na podróżowanie!
24
kwi
Zapraszamy do świata podróży bez granic i bez nadmiernego obciążenia portfela! Jeśli marzysz o odkrywaniu nowych miejsc, ale zawsze zastanawiasz się, jak znaleźć tanie loty z Warszawy, to trafiłeś we właściwe miejsce. W naszym artykule przedstawimy Ci wszystkie niezbędne informacje na temat tanich lotów z Warszawy.
czytaj
Czy wiesz, że drugi najgłębszy basen świata jest w Polsce (w okolicach Warszawy)?
06
lut
Marzysz o rozpoczęciu przygody z nurkowaniem? Szukasz bezpiecznych warunków do nauki, wykwalifikowanych instruktorów i pewnego sprzętu? To wszystko i znacznie więcej znajdziesz w Deepspot!
czytaj
Farby do skóry: Personalizacja i Ochrona na Plaży
22
gru
Farby do skóry odporne na warunki atmosferyczne stanowią innowacyjne rozwiązanie dla miłośników plażowania, którzy pragną nadać swoim skórzanym akcesoriom wyjątkowego charakteru. Współczesne farby nie tylko umożliwiają zmianę koloru produktów skórzanych, ale także zapewniają ochronę przed szkodliwym działaniem słońca, wody morskiej i piasku.
czytaj

Opinie o Smog – cichy zabójca XXI wieku Dodaj komentarz

Nie mamy jeszcze żadnego komentarza :(
Bądź pierwszym, który go doda!
Odpowiadasz do