Smog – cichy zabójca XXI wieku

Z pewnością jesteś świadomy tego, że ten ciężki, gęsty obłok tuż nad miastem to nie mgła, lecz smog. Czy wiesz jednak, skąd się bierze i jakie konsekwencje niesie za sobą jego wdychanie? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o smogu, by móc z nim skutecznie walczyć!

Smog

 

Czym właściwie jest smog i skąd się bierze?

Pewnie dużo słyszałeś o smogu. Czy wiesz jednak, co to właściwie jest? Smog to nic innego jak pewnego rodzaju mgła zawierająca w sobie drobne cząsteczki pyłów i gazów pochodzących ze spalania węgla czy spalin samochodowych. Wyróżnia się dwa rodzaje smogu:

- smog klasyczny – zwany również londyńskim. Może występować od listopada do lutego – tylko w umiarkowanej strefie klimatycznej.

- smog fotochemiczny – nazywany czasem „smogiem Los Angeles”. Powstaje w letnie dni na nagrzanych słońcem ulicach przepełnionych samochodami.

 

 

Jak trujące powietrze wpływa na Twoje zdrowie?

Czujesz się zdrowy i nie sądzisz, by smog miał jakikolwiek wpływ na Twój organizm? Niestety jesteś w błędzie – skutki jego działania odczuwa każdy, choć czasem myli je z innymi, mniej groźnymi chorobami. Do najczęściej spotykanych skutków wdychania silnie zapylonego powietrza można zaliczyć:

- najróżniejsze choroby układu oddechowego – od tych łatwych do wyleczenia po nieuleczalne,

- nasilenie objawów alergii oraz astmy – nawet skutkujące śmiertelnym zagrożeniem życia,

- problemy z układem nerwowych, objawiające się chociażby migrenowymi bólami głowy czy stanami depresyjnymi,

- nowotwory – przede wszystkim płuc, krtani i przełyku,

- pogorszenie kondycji fizycznej i wytrzymałości na wysiłek,

- podrażnienie śluzówek oczu skutkujące ich zaczerwienieniem i pieczeniem.

 

Walcz ze smogiem!

Jak widać, skutki wdychania smogu mogą być bardzo poważne – nie warto więc lekceważyć tego problemu. Zamiast tego staraj się walczyć z problemem i minimalizować jego negatywne skutki. Jak to zrobić? Przede wszystkim nie wychodź na dwór wtedy, gdy czujniki smogu wskazują przekroczone normy – o ile jest to możliwe. Jeśli już musisz wyjść, przynajmniej załóż maseczkę przeciwsmogową, która oczyści powietrze z trujących związków, umożliwiając Ci „zdrowe oddychanie” w niesprzyjających warunkach.

Jak walczyć ze smogiem w domu? Po pierwsze nie otwieraj okien wtedy, gdy jakość powietrza jest naprawdę niska – zamiast przyjemnego odświeżenia, po prostu wpuścisz do domu trujące cząsteczki. Warto również zainwestować w nowoczesny oczyszczacz powietrza, który przefiltruje powietrze, wyłapując z niego wszystkie szkodliwe związki – nawet te naprawdę małe. Nie wiem, czym się kierować, wybierając taki sprzęt? Tutaj znajdziesz ranking z 7 urządzeniami wartymi polecenia: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-ranking-oczyszczaczy-powietrza-do-1700-zl-top-7.bhtml. Sprawdź!

W walce ze smogiem pomogą Ci również… rośliny domowe. Wystarczy wybrać takie gatunki, które dobrze radzą sobie z pyłem będącym składnikiem smogu – mogą to być np. szeflera, dracena, zielistka czy skrzydłokwiat. Zyskasz stylową dekorację i zdrowe powietrze w jednym.

Artykuł dodano:

Data dodania:
Liczba wyświetleń artykułu: 105
Inne artykuły
Trendy medycyny estetycznej 2019
21
sty
Medycyna estetyczna to jednak z najprężniej rozwijających się dziedzin w segmencie urody. Co chwila pojawiają się coraz to nowsze, lepsze kuracje mające na celu poprawić wygląd naszej skóry, zniwelować oznaki starzenia czy też pomóc w odzyskaniu dawnego młodzieńczego blasku. Jakie zabiegi będą hitem w roku 2019?
czytaj
Ubezpieczenie turystyczne – ile kosztuje i co obejmuje?
13
sty
Długo wyczekiwany urlop zbliża się wielkimi krokami? W myślach wygrzewamy się już na pięknych plażach, żeglujemy lub wędrujemy po górach? Wspaniale, aczkolwiek przy organizacji wyjazdu należy wykazać się rozwagą i rozsądkiem. Istotną kwestią jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego.
czytaj
Dokąd pojechać zimą? Miejsca, które ucieszą i aktywnych, i fanów odpoczynku
31
gru
Ty chcesz zjeżdżać na nartach, pływać, biegać i szaleć, a Twój partner najchętniej zostałby w górskiej chatce albo położył się na plaży? A może jest na odwrót? By nie zniszczyć sobie nawzajem urlopów, spędźcie wakacje zimą tam, gdzie będziecie mogli połączyć miłość do aktywności z potrzebą biernego relaksu. Sprawdź nasze propozycje, wybierz jedną i zachwyć swoją ukochaną bądź ukochanego!
czytaj

Opinie o Smog – cichy zabójca XXI wieku Dodaj komentarz

Nie mamy jeszcze żadnego komentarza :(
Bądź pierwszym, który go doda!
Odpowiadasz do