Smog – cichy zabójca XXI wieku

Z pewnością jesteś świadomy tego, że ten ciężki, gęsty obłok tuż nad miastem to nie mgła, lecz smog. Czy wiesz jednak, skąd się bierze i jakie konsekwencje niesie za sobą jego wdychanie? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o smogu, by móc z nim skutecznie walczyć!

Smog

 

Czym właściwie jest smog i skąd się bierze?

Pewnie dużo słyszałeś o smogu. Czy wiesz jednak, co to właściwie jest? Smog to nic innego jak pewnego rodzaju mgła zawierająca w sobie drobne cząsteczki pyłów i gazów pochodzących ze spalania węgla czy spalin samochodowych. Wyróżnia się dwa rodzaje smogu:

- smog klasyczny – zwany również londyńskim. Może występować od listopada do lutego – tylko w umiarkowanej strefie klimatycznej.

- smog fotochemiczny – nazywany czasem „smogiem Los Angeles”. Powstaje w letnie dni na nagrzanych słońcem ulicach przepełnionych samochodami.

 

 

Jak trujące powietrze wpływa na Twoje zdrowie?

Czujesz się zdrowy i nie sądzisz, by smog miał jakikolwiek wpływ na Twój organizm? Niestety jesteś w błędzie – skutki jego działania odczuwa każdy, choć czasem myli je z innymi, mniej groźnymi chorobami. Do najczęściej spotykanych skutków wdychania silnie zapylonego powietrza można zaliczyć:

- najróżniejsze choroby układu oddechowego – od tych łatwych do wyleczenia po nieuleczalne,

- nasilenie objawów alergii oraz astmy – nawet skutkujące śmiertelnym zagrożeniem życia,

- problemy z układem nerwowych, objawiające się chociażby migrenowymi bólami głowy czy stanami depresyjnymi,

- nowotwory – przede wszystkim płuc, krtani i przełyku,

- pogorszenie kondycji fizycznej i wytrzymałości na wysiłek,

- podrażnienie śluzówek oczu skutkujące ich zaczerwienieniem i pieczeniem.

 

Walcz ze smogiem!

Jak widać, skutki wdychania smogu mogą być bardzo poważne – nie warto więc lekceważyć tego problemu. Zamiast tego staraj się walczyć z problemem i minimalizować jego negatywne skutki. Jak to zrobić? Przede wszystkim nie wychodź na dwór wtedy, gdy czujniki smogu wskazują przekroczone normy – o ile jest to możliwe. Jeśli już musisz wyjść, przynajmniej załóż maseczkę przeciwsmogową, która oczyści powietrze z trujących związków, umożliwiając Ci „zdrowe oddychanie” w niesprzyjających warunkach.

Jak walczyć ze smogiem w domu? Po pierwsze nie otwieraj okien wtedy, gdy jakość powietrza jest naprawdę niska – zamiast przyjemnego odświeżenia, po prostu wpuścisz do domu trujące cząsteczki. Warto również zainwestować w nowoczesny oczyszczacz powietrza, który przefiltruje powietrze, wyłapując z niego wszystkie szkodliwe związki – nawet te naprawdę małe. Nie wiem, czym się kierować, wybierając taki sprzęt? Tutaj znajdziesz ranking z 7 urządzeniami wartymi polecenia: https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-ranking-oczyszczaczy-powietrza-do-1700-zl-top-7.bhtml. Sprawdź!

W walce ze smogiem pomogą Ci również… rośliny domowe. Wystarczy wybrać takie gatunki, które dobrze radzą sobie z pyłem będącym składnikiem smogu – mogą to być np. szeflera, dracena, zielistka czy skrzydłokwiat. Zyskasz stylową dekorację i zdrowe powietrze w jednym.

Artykuł dodano:

Data dodania:
Liczba wyświetleń artykułu: 459
Inne artykuły
Jak dbać o ciało latem?
18
cze
Chcesz, żeby było jędrne, dobrze nawilżone, ale przede wszystkim idealnie gładkie, bez zbędnych włosków? Sprawdź, jak o nie najlepiej zadbać.
czytaj
Po co nam czepki pływackie?
18
cze
Dlaczego na krytych basenach obowiązują czepki pływackie? Jakie funkcje pełnią te niepozorne akcesoria? I wreszcie, dlaczego używanie czepków leży w interesie każdego, kto chodzi na pływalnię? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.
czytaj
Zadbaj o siebie latem - krem z wysokim filtrem ważny w każdym wieku
15
cze
Zadaniem kremów przeciwsłonecznych jest przede wszystkim ochrona przed chorobami skóry. Jednak oprócz tego pełnią one również szereg funkcji dodatkowych. Ich działanie polega także na zapobieganiu wiotczeniu skóry, czy też powstawaniu nowych zmarszczek. Krem ochronny z filtrem powinien być zatem używany nie tylko przez najmłodszych, ale również przez osoby w każdym wieku.
czytaj

Opinie o Smog – cichy zabójca XXI wieku Dodaj komentarz

Nie mamy jeszcze żadnego komentarza :(
Bądź pierwszym, który go doda!
Odpowiadasz do