Po co nam czepki pływackie?

Dlaczego na krytych basenach obowiązują czepki pływackie? Jakie funkcje pełnią te niepozorne akcesoria? I wreszcie, dlaczego używanie czepków leży w interesie każdego, kto chodzi na pływalnię? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Czepki pływackie

Jakie funkcje pełnią czepki pływackie?

Baseny sportowe tym różnią się od obiektów rekreacyjnych oraz otwartych kąpielisk, że na większości z nich noszenie czepka jest obowiązkiem. Obowiązek ten nie stanowi jednak reguły, bowiem wszystko zależy od właściciela lub kierownika basenu. To on określa w regulaminie, czy czepki pływackie muszą znaleźć się w wyposażeniu pływaków. Zasadnicza funkcja czepka to ochrona zarówno wody, jak i głowy.

 

W jaki sposób czepek chroni głowę?

Zawartość chloru w wodzie na basenach ma na celu utrzymanie jej w czystości przez dłuższy czas. Długotrwały kontakt włosów i skóry z chlorowaną wodą powoduje, że dochodzi do ich nadmiernego wysuszenia. W związku z tym długotrwałe przebywanie w wodzie chlorowanej może doprowadzić do łamliwości lub wypadania włosów. U osób z wrażliwą skórą mogą pojawiać się też podrażnienia. Czepki pływackie zapobiegają zatem nadmiernemu zamoczeniu skóry na głowie oraz włosów. Jednak aby uzyskać taką ochronę, musisz zaopatrzyć się w czepek silikonowy, który nie przepuszcza wody i szczelnie przylega do skóry.

 

Jednak czepek chroni również wodę

Z pływalni mogą korzystać osoby, które mają różne choroby skóry głowy. Mogą być to np. łupież lub nadmierne wypadanie włosów. Wówczas w wodzie znajdowałoby się zbyt wiele zanieczyszczeń, które powodowałyby konieczność jej częstej wymiany. Czepki zapobiegają zatem przedostawaniu się zanieczyszczeń do wody. Jeśli skóra na Twojej głowie nie jest wrażliwa i nie potrzebujesz dodatkowej ochrony, wystarczy, że założysz czepek materiałowy. Twoja głowa zmoknie, ale wszelkie zanieczyszczenia pozostaną pod materiałem.

 

Rodzaje czepków pływackich

Wspomnieliśmy już, że wyróżniamy różne zasadnicze rodzaje czepków o innej funkcjonalności. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

 - Czepki silikonowe – chronią włosy i skórę przed nadmiernym zamoczeniem. Muszą być jednak dobrze dobrane pod kątem rozmiaru. Zbyt małe czepki będą uciskać głowę, a także się podwijać. Natomiast zbyt duże prawdopodobnie pozwolą dostać się wodzie pod spód. Dlatego dokładnie zwracaj uwagę na to, czy kupujesz czepek przeznaczony dla dorosłych, czy dla juniorów. Ich zaletą jest to, że w czasie zakładania nie ciągną za włosy.

 - Czepki lateksowe – to wariant bardzo podobny do czepków silikonowych. Ich mankamentem jest jednak to, że w czasie zakładania mogą ciągnąć za włosy, powodując dyskomfort lub ból.

 - Czepki materiałowe (najczęściej poliester lub lycra) – ich dużym plusem jest to, że nie ciągną za włosy, zakłada i zdejmuje się je bardzo łatwo. Przepuszczają jednak wodę, przez co nie chronią włosów i skóry głowy.

 

Czy czepek pływacki musi być nudny?

Przez wiele lat czepki były jednokolorowymi akcesoriami, które albo pasowały do kostiumu kąpielowego, albo całkowicie się z nim gryzły. Na szczęście na rynku sprzętu pływackiego pojawił się producent marek Funkita (dla kobiet) oraz Funky Trunks (produkty męskie). Ideą tych marek jest zachowanie własnej osobowości w trudnym i wymagającym stylu życia, jakim jest sport. Czepki Funkita i Funky Trunks posiadają wielobarwne i humorystyczne nadruki. Dzięki nim każdy pływak będzie mógł na basenie podkreślić swoją osobowość. Ponadto produkty te charakteryzują się bardzo wysoką jakością i długą żywotnością.

Artykuł dodano:

Data dodania:
Liczba wyświetleń artykułu: 122
Inne artykuły
Brzydka pogoda na plażę? Sprawdź Park Wodny w Krakowie
21
cze
Nawet w lecie mogą zdarzyć się dni, podczas których najchętniej nie wychylalibyśmy nosa z domu lub hotelowego pokoju. Na szczęście, w dzisiejszych czasach brzydka pogoda wcale nie musi być powodem do rezygnacji z wakacyjnych szaleństw oraz pozbawiać nas radości z zabawy w wodzie! Zamiast na plażę możemy bowiem wybrać się do Parku Wodnego w Krakowie, który zapewni każdemu udane plażowanie nawet w najbardziej pochmurne i deszczowe dni.
czytaj
Jak dbać o ciało latem?
18
cze
Chcesz, żeby było jędrne, dobrze nawilżone, ale przede wszystkim idealnie gładkie, bez zbędnych włosków? Sprawdź, jak o nie najlepiej zadbać.
czytaj
Zadbaj o siebie latem - krem z wysokim filtrem ważny w każdym wieku
15
cze
Zadaniem kremów przeciwsłonecznych jest przede wszystkim ochrona przed chorobami skóry. Jednak oprócz tego pełnią one również szereg funkcji dodatkowych. Ich działanie polega także na zapobieganiu wiotczeniu skóry, czy też powstawaniu nowych zmarszczek. Krem ochronny z filtrem powinien być zatem używany nie tylko przez najmłodszych, ale również przez osoby w każdym wieku.
czytaj

Opinie o Po co nam czepki pływackie? Dodaj komentarz

Nie mamy jeszcze żadnego komentarza :(
Bądź pierwszym, który go doda!
Odpowiadasz do