Po co nam czepki pływackie?

Dlaczego na krytych basenach obowiązują czepki pływackie? Jakie funkcje pełnią te niepozorne akcesoria? I wreszcie, dlaczego używanie czepków leży w interesie każdego, kto chodzi na pływalnię? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Czepki pływackie

Jakie funkcje pełnią czepki pływackie?

Baseny sportowe tym różnią się od obiektów rekreacyjnych oraz otwartych kąpielisk, że na większości z nich noszenie czepka jest obowiązkiem. Obowiązek ten nie stanowi jednak reguły, bowiem wszystko zależy od właściciela lub kierownika basenu. To on określa w regulaminie, czy czepki pływackie muszą znaleźć się w wyposażeniu pływaków. Zasadnicza funkcja czepka to ochrona zarówno wody, jak i głowy.

 

W jaki sposób czepek chroni głowę?

Zawartość chloru w wodzie na basenach ma na celu utrzymanie jej w czystości przez dłuższy czas. Długotrwały kontakt włosów i skóry z chlorowaną wodą powoduje, że dochodzi do ich nadmiernego wysuszenia. W związku z tym długotrwałe przebywanie w wodzie chlorowanej może doprowadzić do łamliwości lub wypadania włosów. U osób z wrażliwą skórą mogą pojawiać się też podrażnienia. Czepki pływackie zapobiegają zatem nadmiernemu zamoczeniu skóry na głowie oraz włosów. Jednak aby uzyskać taką ochronę, musisz zaopatrzyć się w czepek silikonowy, który nie przepuszcza wody i szczelnie przylega do skóry.

 

Jednak czepek chroni również wodę

Z pływalni mogą korzystać osoby, które mają różne choroby skóry głowy. Mogą być to np. łupież lub nadmierne wypadanie włosów. Wówczas w wodzie znajdowałoby się zbyt wiele zanieczyszczeń, które powodowałyby konieczność jej częstej wymiany. Czepki zapobiegają zatem przedostawaniu się zanieczyszczeń do wody. Jeśli skóra na Twojej głowie nie jest wrażliwa i nie potrzebujesz dodatkowej ochrony, wystarczy, że założysz czepek materiałowy. Twoja głowa zmoknie, ale wszelkie zanieczyszczenia pozostaną pod materiałem.

 

Rodzaje czepków pływackich

Wspomnieliśmy już, że wyróżniamy różne zasadnicze rodzaje czepków o innej funkcjonalności. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

 - Czepki silikonowe – chronią włosy i skórę przed nadmiernym zamoczeniem. Muszą być jednak dobrze dobrane pod kątem rozmiaru. Zbyt małe czepki będą uciskać głowę, a także się podwijać. Natomiast zbyt duże prawdopodobnie pozwolą dostać się wodzie pod spód. Dlatego dokładnie zwracaj uwagę na to, czy kupujesz czepek przeznaczony dla dorosłych, czy dla juniorów. Ich zaletą jest to, że w czasie zakładania nie ciągną za włosy.

 - Czepki lateksowe – to wariant bardzo podobny do czepków silikonowych. Ich mankamentem jest jednak to, że w czasie zakładania mogą ciągnąć za włosy, powodując dyskomfort lub ból.

 - Czepki materiałowe (najczęściej poliester lub lycra) – ich dużym plusem jest to, że nie ciągną za włosy, zakłada i zdejmuje się je bardzo łatwo. Przepuszczają jednak wodę, przez co nie chronią włosów i skóry głowy.

 

Czy czepek pływacki musi być nudny?

Przez wiele lat czepki były jednokolorowymi akcesoriami, które albo pasowały do kostiumu kąpielowego, albo całkowicie się z nim gryzły. Na szczęście na rynku sprzętu pływackiego pojawił się producent marek Funkita (dla kobiet) oraz Funky Trunks (produkty męskie). Ideą tych marek jest zachowanie własnej osobowości w trudnym i wymagającym stylu życia, jakim jest sport. Czepki Funkita i Funky Trunks posiadają wielobarwne i humorystyczne nadruki. Dzięki nim każdy pływak będzie mógł na basenie podkreślić swoją osobowość. Ponadto produkty te charakteryzują się bardzo wysoką jakością i długą żywotnością.

Artykuł dodano:

Data dodania:
Liczba wyświetleń artykułu: 305
Inne artykuły
Na co zwrócić uwagę przy wyborze hotelu w Gdańsku
28
sie
Niezależnie, czy wybieramy się tylko na weekend na plażę nad morzem, krótką delegację czy dwutygodniowy urlop, warto zatrzymać się w hotelu w centrum miasta Gdańsk. Przy wyborze hotelu nie warto sugerować się tylko ceną. Wyposażenie, standard, dodatkowe udogodnienia oraz przede wszystkim lokalizacja jest bardzo istotna. Hotele Gdańsk Stare Miasto z pewnością okażą się strzałem w dziesiątkę.
czytaj
Ile euro zabrać w podróż do Włoch
23
sie
Oficjalną walutą Włoch jest euro. Kraj ten cechuje gospodarka oparta na gotówce, tak więc najlepszym sposobem na niezbyt drogie zakupy, są płatności gotówkowe w euro. Nie musisz jednak płacić gotówką przez cały czas, ponieważ we Włoszech znajdują się sklepy, które są dobrze przygotowane do przyjmowania płatności kartą - Visa i Mastercard są bardziej popularne niż American Express.
czytaj
Moda plażowa - sprawdź, jak tanio uzupełnić letnią garderobę
20
sie
Wakacje za pasem, a Ty stwierdzasz braki w swojej letniej garderobie? Potrzebujesz szybko kupić modny kostium kąpielowy, sukienki, szorty, buty czy dodatki na plażę i ciepłe wakacyjne wieczory, nie wydając przy tym fortuny? Z pomocą przychodzi internet, a konkretnie sklep Answear. Kod rabatowy pozwoli Ci zaś obniżyć koszty zamówienia u Tego sprzedawcy. Tylko jak go zdobyć?
czytaj

Opinie o Po co nam czepki pływackie? Dodaj komentarz

Nie mamy jeszcze żadnego komentarza :(
Bądź pierwszym, który go doda!
Odpowiadasz do