Lato - czas kumulacji witaminy D3

Kiedy jesienią i zimą dni są ciemne i ponure, pozbawione słońca, organizm dotkliwie odczuwa brak witaminy D3, co przekłada się także na gorsze samopoczucie. Gdy zaś nadchodzi wiosna i lato, humor od razu się poprawia. Lato jednak jest nie tylko przyjemnym czasem, ale też okresem, gdy można łatwo i bez żadnych wydatków zadbać o swoje zdrowie. Witamina D3 czerpana ze słońca jest łatwo dostępna, warto więc postarać się, by dostarczyć ją sobie w jak największych ilościach.

Lato

Syntezę skórną trzeba umożliwić

O tym, że organizm może wytwarzać pewne ilości witaminy D3 pod wpływem promieni słońca, pewnie wie większość osób. Często jednak wydaje się, że zachodzi to automatycznie. Niestety, nie jest to takie proste. By synteza skórna, czyli wytwarzanie witaminy D3 w skórze pod wpływem słońca, mogła zachodzić, trzeba zadbać o pewne kwestie.

Przede wszystkim potrzebna jest odpowiednia ilość słońca. Jego promienie docierają do ziemi i między innymi powodują fotostarzenie nawet przez chmury, ale w takich warunkach synteza skórna niestety nie zachodzi. Potrzebne jest bezchmurne niebo i pełne słońce, przy czym najlepiej jest wystawiać się na jego działanie w godzinach 10-15. Wówczas świeci ono najmocniej, o czym informują lekarze przestrzegający przed poparzeniami słonecznymi. To kolejna kwestia - prócz tego, że trzeba wystawić się na słońce w godzinach, gdy jest ono w szczytowym punkcie nieba, a więc jest najmocniejsze, nie można też używać kremów ochronnych. Filtry UV blokują dostęp promieni w głąb skóry, a więc synteza skórna witaminy D nie zachodzi. Na szczęście nie oznacza to, że trzeba smażyć się na słońcu, narażając się na skutki fotostarzenia i poparzenia skórne. By proces syntezy zaszedł, nie potrzeba dużo czasu, kwadrans dziennie w zupełności wystarczy.

 

Dostosować ubiór

Oprócz tego, że skóra nie może być zabezpieczona przez krem z filtrem, nie może być też chroniona odzieżą, nawet jasną i przewiewną. Należy wystawić skórę bezpośrednio na słońce, minimum nogi i przedramiona jeśli chce się, by wytworzone ilości witaminy D3 były optymalne. Nie wolno przy tym zapominać o nakryciu głowy, co pozwoli uniknąć udaru. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Stosowanie się do tych zaleceń pozwoli na czerpanie korzyści ze słońca, a warto pamiętać, że znaczenie witaminy D3 jest bardzo duże. Słońce zaś jest bezpłatnym sposobem na jej dostarczenie do organizmu. Korzystanie z tego źródła będzie też ogromnie przyjemne.

Więcej informacji o witaminie D znajdziesz na stronie http://www.vitrumd3.pl/

Artykuł dodano:

Data dodania:
Liczba wyświetleń artykułu: 82
Inne artykuły
Kosmetyki do twarzy z filtrem SPF. Jak ich używać, żeby chroniły Twoją skórę?
18
lip
Przyszło lato, a wraz z nim gorące, pełne słońca dni, które każdy z nas chce wykorzystać jak najlepiej. Chcemy spędzać czas na świeżym powietrzu, chcemy się opalać. Czy jednak dbamy odpowiednio o naszą skórę, której zbyt intensywne oddziaływanie promieni słonecznych może poważnie zaszkodzić?
czytaj
Lato w mieście - jak spędzić kulturalny weekend w Warszawie
05
lip
Spędzanie ciepłych dni w wielkomiejskiej atmosferze to bardzo ciekawy sposób na produktywne wykorzystanie wolnych dni. Warszawa oferuje mnóstwo kulturalnych atrakcji, z których wiele jest dostępnych wyłącznie latem, jak chociażby fortepianowe recitale w łazienkach Królewskich czy multimedialne pokazy w Parku Fontann czy Kino „pod chmurką”. Warto też wybrać się do muzeów, szczególnie w te dni, gdy wstęp do nich jest darmowy.
czytaj
Z jakich zabiegów medycyny estetycznej można skorzystać latem?
02
lip
Letnie miesiące to czas, kiedy to znaczna część powierzchni skóry wystawiana jest na działanie nadmiernego promieniowania słonecznego czy słonej wody. Nieprawidłowa pielęgnacja skóry w tym okresie może skończyć się przesuszeniem i pękaniem skóry oraz przyśpieszeniem procesu starzenia się komórek. Sucha i wiotka skóra z pewnością nie wygląda ładnie, ale nie jest to wyłącznie problem estetyczny. Zwiększa się ryzyko wystąpienia przebarwień i oparzeń. Chociaż latem lista dostępnych zabiegów medycyny estetycznej jest krótsza, to jednak nadal można liczyć na spory wybór. Na które zabiegi warto się zatem zdecydować?
czytaj

Opinie o Lato - czas kumulacji witaminy D3 Dodaj komentarz

Nie mamy jeszcze żadnego komentarza :(
Bądź pierwszym, który go doda!
Odpowiadasz do