Czy można jechać na wakacje do Hiszpanii? Zasady wjazdu i obostrzenia dla turystów z Polski

Sezon urlopowy coraz bliżej, a to oznacza, że pora zacząć się rozglądać za atrakcyjnym kierunkiem na wyjazd. Jest to o tyle łatwiejsze, że kolejne kraje otwierają się na turystów i podróżowanie w dobie koronawirusa nie jest już takie skomplikowane. Jak wygląda sytuacja w Hiszpanii? Czy polscy turyści muszą się specjalnie przygotować na wyjazd na Półwysep Iberyjski?

Hiszpania

Podróż za granicę może się w dzisiejszych czasach wydawać prawdziwym wyzwaniem – reguły dotyczące wjazdu, certyfikaty, obostrzenia… można się pogubić. A jeszcze jest kwestia ubezpieczenia. W końcu innej ochrony będzie potrzebował turysta planujący krótki wypad poświęcony na zwiedzanie, innej amator sportów wodnych, a jeszcze innej miłośnik jazdy na nartach (https://mubi.pl/ubezpieczenie-narciarskie/). Wszystkie te aktywności czekają na turystów w Hiszpanii, pora więc sprawdzić, jak się przygotować do wyjazdu!

 

Wymagania dla podróżujących do Hiszpanii

Hiszpania na tyle dobrze radzi sobie z koronawirusem, że już od dawna nie obowiązuje tam stan alarmowy, a większość obostrzeń została zniesiona. Dotyczy to również przyjezdnych, których obowiązkiem jest wypełnienie online lub za pomocą aplikacji formularza sanitarnego SpTH, co należy zrobić do 48 godzin przed planowanym wylotem. Czy to jedyna zasada?

W tym momencie tak, a to dlatego, że Polska nie znajduje się na hiszpańskiej liście krajów ryzyka. Polacy wyjeżdżający do Hiszpanii nie muszą zatem okazywać dowodów zaszczepienia czy negatywnych testów – spodziewać można się tylko pomiaru temperatury i ogólnej oceny stanu zdrowia na lotnisku.

Trzeba jednak pamiętać, że lista państw i obszarów uznawanych przez hiszpańskie Ministerstwo Zdrowia za regiony ryzyka jest stale aktualizowana. Należy więc mieć na uwadze, że Polska może na nią trafić, co znacznie zaostrzy reguły wjazdu do Hiszpanii. W takim wypadku swobodnie podróżować będą mogli turyści, którzy spełniają jeden z poniższych warunków:

- w ciągu 14-270 dni przed przyjazdem przeszli pełny cykl szczepienia,

- zostali zaszczepieni dawką przypominającą,

- przechorowali COVID-19 w ciągu 11-180 dni przed przyjazdem,

- otrzymali negatywny wynik testu na COVID-19 w ciągu 24 godzin (test antygenowy) lub 72 godzin (test molekularny) przed przyjazdem.

Status osoby zaszczepionej lub ozdrowieńca potwierdza Unijny Certyfikat COVID. Test powinien być w języku angielskim, hiszpańskim, francuskim lub niemieckim. Dzieci do 12. roku życia nie muszą okazywać zaświadczenia, natomiast wszyscy bez wyjątku muszą wypełnić formularz SpTH.

 

O czym trzeba pamiętać podczas pobytu w Hiszpanii?

Większość ogólnokrajowych obostrzeń już w Hiszpanii nie obowiązuje, jednak wciąż spotyka się regulacje wprowadzane lokalnie. W artykule “Koronawirus w Hiszpanii – co trzeba wiedzieć przed wyjazdem?” wspomina się np. ograniczenia w liczbie widzów na obiektach sportowych w Katalonii lub limity gości w restauracjach w Kastylii. W całej Hiszpanii w mocy pozostaje natomiast obowiązek zasłaniania ust i nosa w:

- w przestrzeni publicznej zamkniętej,

- podczas imprez masowych na wolnym powietrzu,

- w środkach transportu publicznego,

- na dworcach i w portach.

Obowiązek nie dotyczy dzieci poniżej 6. roku życia.

 

Powrót z Hiszpanii a obowiązkowa kwarantanna

Co ciekawe, polskie przepisy covidowe są bardziej restrykcyjne od hiszpańskich, jeśli chodzi o warunki wjazdu do kraju. Okazuje się bowiem, że każdy podróżujący z krajów UE lub strefy Schengen musi po przyjeździe do Polski poddać się 7-dniowej kwarantannie. Dotyczy to również polskich obywateli wracających z zagranicy. Na szczęście można tego obowiązku uniknąć.

 

Koronawirus w Hiszpanii – co robić i jak się ubezpieczyć?

Nawet przestrzegając obostrzeń, będąc zaszczepionym i trzymając się wszelkich zaleceń, wciąż można zachorować na COVID-19, także podczas urlopu w Hiszpanii. Co robić, jeśli zachodzi takie podejrzenie?

1. Staraj się odizolować od innych osób i obserwuj swoje objawy.

2. Jeśli zauważysz grypopodobne objawy (np. gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem), skontaktuj się z infolinią właściwą ze względu na Twoje miejsce pobytu – wykaz numerów telefonów znajdziesz tutaj.

3. W razie nagłego pogorszenia się stanu zdrowia, zadzwoń na numer alarmowy 112.

Hiszpańska służba zdrowia gwarantuje oczywiście, że otrzymasz wszelką niezbędną pomoc, może zostać także zlecony test na COVID-19. W razie jego pozytywnego wyniku, czeka Cię 7-dniowa kwarantanna/izolacja, za którą będziesz musiał samodzielnie zapłacić. Czy da się uniknąć takiego wydatku?

Tak, zarówno koszty leczenia, jak i pobytu na kwarantannie (wyżywienia, zamieszkania i późniejszego powrotu do kraju), może pokryć firma ubezpieczeniowa. Polisa dla podróżnych to niewielki koszt – jest dostępna już od kilku złotych za dzień ochrony – za to może uchronić Cię od znacznie większych wydatków. Standardowe ubezpieczenie turystyczne zawiera:

- ubezpieczenie kosztów leczenia,

- ubezpieczenie NNW,

- ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

Weź pod uwagę, że za granicą koszty usług medycznych i innych są droższe niż w Polsce i zadbaj o jak najwyższą sumę ubezpieczenia. 150 000 zł na wyjazd do Hiszpanii to bezpieczne minimum. Pamiętaj również o wyrobieniu w oddziale NFZ bezpłatnej karty EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jej zakres jest węższy od prywatnego ubezpieczenia, ponieważ gwarantuje ona tylko możliwość bezpłatnego skorzystania z usług publicznej służby zdrowia w danym kraju, jednak za granicą zdecydowanie warto ją mieć.

Artykuł dodano:

Data dodania:
Liczba wyświetleń artykułu: 148
Inne artykuły
Świnoujście - Dlaczego warto je odwiedzić?
28
maj
Świnoujście to duże miasto w północno-zachodniej części wybrzeża Morza Bałtyckiego, które jest ważnym portem morskim, uzdrowiskiem i miejscowością wypoczynkową. Jego cechą charakterystyczną jest najszersza w Polsce, dwustumetrowa plaża na brzegu Bałtyku. Ciekawostką jest, że miasto z roku na rok staje się coraz większe, przez lokalne prądy morskie, które nanoszą piasek na już i tak rozległą plażę. Przedstawiamy 5 największych atrakcji w Świnoujściu, których nie sposób przegapić podczas pobytu w mieście!
czytaj
Czapka z daszkiem – czy nadal króluje wśród trendów mody?
24
maj
Jeszcze do niedawna czapki z daszkiem były kojarzone głównie ze sportowcami czy raperami. Obecnie wiele się zmieniło w tej kwestii. Dzisiaj ten dodatek z powodzeniem może być noszony nie tylko przez dzieci czy nastolatków, ale także osoby dorosłe. Czapki z daszkiem stanowią idealne dopełnienie naszego ubioru, ponadto świetnie ochraniają głowę przed słońcem czy wiatrem. W bieżącym roku z powodzeniem królują na pokazach mody, stając się nieodzownym elementem codziennej stylizacji.
czytaj
Hotele blisko plaży - plan idealny na tegoroczne wakacje!
18
maj
Jeszcze kilka lat temu spora część Polaków nawet nie chciała słyszeć o wakacjach spędzanych w Polsce. Decydowano się na wypoczynek z dala od domu w przeróżnych lokalizacjach, byle tylko poza krajem. Czasy się jednak zmieniły. Szczególnie w ciągu ostatnich dwóch lat. Okazuje się bowiem, że aktualnie gros Polaków na miejsce swojego wypoczynku wybiera hotele blisko morza.
czytaj

Opinie o Czy można jechać na wakacje do Hiszpanii? Zasady wjazdu i obostrzenia dla turystów z Polski Dodaj komentarz

Nie mamy jeszcze żadnego komentarza :(
Bądź pierwszym, który go doda!
Odpowiadasz do