Elafonisi - plaża z różowym piaskiem

Kreta co roku bije rekordy popularności wśród turystów. Jest najchętniej odwiedzaną grecką wyspą. Doskonałe zaplecze turystyczne, gwarantowana pogoda i cudowne plaże przyciągają jak magnes. Niewątpliwą atrakcją jest Elafonisi.

Elafonisi

Elafonisi to plaża położona na południowo-zachodnim krańcu Krety. I chociaż ta część wyspy uważana jest za teren najmniej tknięty ręką ludzką i najbardziej naturalny, to plaża Elafonisi w szczycie sezonu turystycznego przyciąga ponad dwa tysiące turystów dziennie. Nie bez powodu uważana jest za jedną z najpiękniejszych plaż Krety a może nawet całej Grecji. Nie ma nikogo, kto by przeszedł obojętnie wobec zjawiskowego, różowego piasku, jaki można spotkać w bardzo niewielu miejscach na świecie. Na Elafonisi można go zobaczyć przy odpowiednim oświetleniu, nie zawsze plaża jest w takim samym stopniu różowa. Niespotykany kolor Elafonisi zawdzięcza obecności rozkruszonych koralowców.

W pobliżu plaży znajdziemy kilka tawern, gdzie można smacznie i niedrogo zjeść. Na plaży można wynająć leżak i parasol. Warto to zrobić - rozkruszone koralowce są dość szorstkie i twarde. Ponieważ w niedużej odległości od plaży znajduje się niewielka wyspa o tej samej nazwie, woda w pobliżu Elafonisi jest dosyć płytka, to idealny wybór dla rodzin z dziećmi. Wiadomo, że dzieci niechętnie wychodzą z wody, przy plaży Elafonisi można być spokojnym o ich bezpieczeństwo. Z Krety na Elafonisi można przejść pieszo wzdłuż laguny łączącej obie wyspy. To ciekawa wycieczka przyrodnicza. Na Wyspie Elafonisi żyje wiele endemicznych gatunków zwierząt, między innymi niespotykany nigdzie więcej gatunek żółwi morskich.

Ponieważ na Elafonisi wybierają się wszyscy turyści chcący przeżyć prawdziwe greckie wakacje, tak naprawdę, żeby podziwiać jej piękno, najlepiej wybrać się rano lub wieczorem. W ciągu dnia ruch jest tak duży, że trudno dostrzec naturalny urok Elafonisi. Bajkowo wyglądają zachody słońca na plaży i na wyspie. Nic dziwnego, że wieczorami gromadzą się tu tłumy ludzi.

Przy plaży i wyspie Elafonisi woda nie jest głęboka, sięga trochę powyżej kolan, więc zaawansowani nurkowie nie mają tu czego szukać. Jednak nieduża głębokość, przejrzysta woda i płaskie dno to idealne miejsce do podglądania podwodnego świata. Można tu spotkać między innymi jeżowce. Nie brakuje też kolorowych rybek.

Elafonisi nie jest wolna od kaprysów natury. Wiatr wiejący znad Sahary potrafi dotrzeć aż tutaj i poważnie wzburzyć morze. Mówi się nawet, że najwyższe fale Morza Śródziemnego występują właśnie w pobliżu Elafonisi. Nie zdarza się to często, ale bywają i takie przypadki.

Poza kolorem piasku Elafonisi nie różni się znacząco od innych plaż. Tak jak wszędzie, tak i tu znajdziemy bajkowy krajobraz, niezwykłe kolory wody od błękitu do turkusu, a przy plaży egzotycznie wyglądającą roślinność. W sezonie letnim mamy tu gwarantowaną słoneczną pogodę, bezchmurne niebo, wysokie temperatury powietrza i wody, czyli coś, za czym najbardziej tęsknimy cały rok.

Żeby dostać się na Elafonisi, najlepiej jest wypożyczyć auto. Komunikacja autobusowa w tym rejonie jest mało przyjazna dla turystów, a w okolicach Chanii ciężko zabrać się autostopem. Zresztą autostop w ogóle nie jest popularny w Grecji. Jeśli już uda się go złapać, to najczęściej uczynnymi kierowcami okazują się obcokrajowcy. Na Elafonisi najłatwiej dotrzeć jadąc przez wąwóz Topolia lub wzdłuż zachodniego wybrzeża Krety.

Artykuł dodano:

Data dodania:
Liczba wyświetleń artykułu: 315
Inne artykuły
Tajlandia - z biurem podróży czy samemu? Porady dla turystów
21
lip
Samodzielne podróże do orientalnych krajów mają swoich zwolenników i przeciwników. Każdy wyjazd wiąże się z ryzykiem. Istnieją jednak kraje wyjątkowo przyjazne tym, którzy decydują się na samotną ekspedycję. Jednym z tych miejsc jest Tajlandia.
czytaj
SPA nad morzem - Gdzie się wybrać?
15
lip
Lato to pora roku, na którą czeka się z utęsknieniem. Idealny sposób spędzania czasu, zwłaszcza w tym okresie, to morskie kąpiele i odpoczynek na łonie natury. Coraz chętniej łączymy aktywność z czasem na relaks. Nadmorskie miejscowości w pełni umożliwiają takie korzystanie z wolnego czasu. Planując wakacje nad morzem warto sprawdzić ofertę hoteli, znajdujących się w dogodnej lokalizacji i bliskim sąsiedztwie plaży.
czytaj
Języki w podróży - czy trzeba je znać?
11
lip
Zwiedzanie świata stało się dużo bardziej dostępne niż jeszcze kilkanaście lat temu, a wszystko dzięki temu, że bilety lotnicze kosztują naprawdę niewiele. Bariery językowe są jednak jednym z tych powodów, które skutecznie tłumią chęć poznawania świata wśród osób nie potrafiących posługiwać się obcą mową. Jej znajomość w choćby podstawowym stopniu to znaczne ułatwienie w każdej podróży. Jednak czy na pewno jest niezbędna do tego, by zwiedzać świat bez stresu?
czytaj

Opinie o Elafonisi - plaża z różowym piaskiem Dodaj komentarz

Olga
#1
Olga
2 miesiące temu
Byłam tam, jest tam pięknieeeee... polecam, must see dla każdego będącego na Krecie!
Odpowiadasz do