Elafonisi - plaża z różowym piaskiem

Kreta co roku bije rekordy popularności wśród turystów. Jest najchętniej odwiedzaną grecką wyspą. Doskonałe zaplecze turystyczne, gwarantowana pogoda i cudowne plaże przyciągają jak magnes. Niewątpliwą atrakcją jest Elafonisi.

Elafonisi

Elafonisi to plaża położona na południowo-zachodnim krańcu Krety. I chociaż ta część wyspy uważana jest za teren najmniej tknięty ręką ludzką i najbardziej naturalny, to plaża Elafonisi w szczycie sezonu turystycznego przyciąga ponad dwa tysiące turystów dziennie. Nie bez powodu uważana jest za jedną z najpiękniejszych plaż Krety a może nawet całej Grecji. Nie ma nikogo, kto by przeszedł obojętnie wobec zjawiskowego, różowego piasku, jaki można spotkać w bardzo niewielu miejscach na świecie. Na Elafonisi można go zobaczyć przy odpowiednim oświetleniu, nie zawsze plaża jest w takim samym stopniu różowa. Niespotykany kolor Elafonisi zawdzięcza obecności rozkruszonych koralowców.

W pobliżu plaży znajdziemy kilka tawern, gdzie można smacznie i niedrogo zjeść. Na plaży można wynająć leżak i parasol. Warto to zrobić - rozkruszone koralowce są dość szorstkie i twarde. Ponieważ w niedużej odległości od plaży znajduje się niewielka wyspa o tej samej nazwie, woda w pobliżu Elafonisi jest dosyć płytka, to idealny wybór dla rodzin z dziećmi. Wiadomo, że dzieci niechętnie wychodzą z wody, przy plaży Elafonisi można być spokojnym o ich bezpieczeństwo. Z Krety na Elafonisi można przejść pieszo wzdłuż laguny łączącej obie wyspy. To ciekawa wycieczka przyrodnicza. Na Wyspie Elafonisi żyje wiele endemicznych gatunków zwierząt, między innymi niespotykany nigdzie więcej gatunek żółwi morskich.

Ponieważ na Elafonisi wybierają się wszyscy turyści chcący przeżyć prawdziwe greckie wakacje, tak naprawdę, żeby podziwiać jej piękno, najlepiej wybrać się rano lub wieczorem. W ciągu dnia ruch jest tak duży, że trudno dostrzec naturalny urok Elafonisi. Bajkowo wyglądają zachody słońca na plaży i na wyspie. Nic dziwnego, że wieczorami gromadzą się tu tłumy ludzi.

Przy plaży i wyspie Elafonisi woda nie jest głęboka, sięga trochę powyżej kolan, więc zaawansowani nurkowie nie mają tu czego szukać. Jednak nieduża głębokość, przejrzysta woda i płaskie dno to idealne miejsce do podglądania podwodnego świata. Można tu spotkać między innymi jeżowce. Nie brakuje też kolorowych rybek.

Elafonisi nie jest wolna od kaprysów natury. Wiatr wiejący znad Sahary potrafi dotrzeć aż tutaj i poważnie wzburzyć morze. Mówi się nawet, że najwyższe fale Morza Śródziemnego występują właśnie w pobliżu Elafonisi. Nie zdarza się to często, ale bywają i takie przypadki.

Poza kolorem piasku Elafonisi nie różni się znacząco od innych plaż. Tak jak wszędzie, tak i tu znajdziemy bajkowy krajobraz, niezwykłe kolory wody od błękitu do turkusu, a przy plaży egzotycznie wyglądającą roślinność. W sezonie letnim mamy tu gwarantowaną słoneczną pogodę, bezchmurne niebo, wysokie temperatury powietrza i wody, czyli coś, za czym najbardziej tęsknimy cały rok.

Żeby dostać się na Elafonisi, najlepiej jest wypożyczyć auto. Komunikacja autobusowa w tym rejonie jest mało przyjazna dla turystów, a w okolicach Chanii ciężko zabrać się autostopem. Zresztą autostop w ogóle nie jest popularny w Grecji. Jeśli już uda się go złapać, to najczęściej uczynnymi kierowcami okazują się obcokrajowcy. Na Elafonisi najłatwiej dotrzeć jadąc przez wąwóz Topolia lub wzdłuż zachodniego wybrzeża Krety.

Artykuł dodano:

Data dodania:
Liczba wyświetleń artykułu: 133
Inne artykuły
Piękne trójmiejskie plaże
09
cze
Mówiąc o Trójmieście mamy na myśli trzy przepiękne, położone niedaleko siebie miasta, stanowiące ze sobą świetnie skomunikowaną aglomeracje. Oczywiście mowa tu o Gdyni, Sopocie oraz Gdańsku.
czytaj
Bezpieczne wakacje, czyli zalety ubezpieczenia turystycznego
31
maj
Planując zagraniczny wyjazd w celach turystycznych wiele osób skupia się przede wszystkim na atrakcjach, jakie czekają je podczas wakacji. Oczywiście nie ma w tym nic złego, jednak warto zadbać, aby pobyt w obcym kraju był bezpieczny.
czytaj
Tandemowy skok ze spadochronem - sprawdź swoją odwagę
18
maj
Jesteś osobą, która lubi spędzać swój czas niekonwencjonalnie? Masz ochotę na odrobinę szaleństwa? W takim przypadku pomyśl o skoku spadochronowym w tandemie! Dzięki niemu możesz spełnić swoje marzenia o skoczeniu ze spadochronem, ale bez potrzeby korzystania z drogich i czasochłonnych szkoleń. Co więcej, za taką rozrywkę wcale nie zapłacisz wiele!
czytaj

Opinie o Elafonisi - plaża z różowym piaskiem Dodaj komentarz

Olga
#1
Olga
3 tygodnie temu
Byłam tam, jest tam pięknieeeee... polecam, must see dla każdego będącego na Krecie!
Odpowiadasz do